De ce Finanțare Politică

Democrația are nevoie de o piață liberă a proiectelor politice: în această piață, oamenii politici și partidele propun proiecte pe care cetățenii aleg să le susțină și să le finanțeze.

Platforma Finanțare Politică ajută la construirea pieței făcând posibilă strângerea de donații mici de la mulți susținători.

Înscriere simplă

Este ușor să te înregistrezi și să începi să primești donații

Transparent

Raportările obligatorii cerute de lege se generează automat

Eficient

Poți să administrezi zeci de donații pe zi cu un singur voluntar

Te implici

Susții direct proiectul politic în care crezi

Donații mici

Poți să donezi orice suma începând cu 10 lei

Rapid

Durează mai puțin de 2 minute să donezi

Întrebări frecvente

Care este scopul platformei?

Scopul platformei Finanțare Politică este de a susține implicarea cetățenilor în politică și de a ușura accesul la funcțiile publice eliminând barierele financiare.

Ce servicii oferă platforma?

Serviciile oferite prin intermediul Platformei sunt de strângere de fonduri online pe principiul "sume mici de la mulți susținători" pentru finanțarea activităților politice.

Unde pot dona?

Pe site-ul partidului sau candidatului către care vrei să donezi vei găsi link la pagina de donație. De asemenea, majoritatea candidaților se promovează și pe Facebook.

Ce sumă pot dona?

Poți dona orice sumă între 10 și 10499 lei.

Pot să donez și a doua oară?

Da, poți să donezi de mai multe ori.

Pot condiționa donația mea?

Nu. Donația trebuie să fie cu titlu gratuit, fără nicio pretenție, pentru a fi folosită în conformitate cu scopul și obiectivele politice ale donatarului.

Am făcut o greșeală în timp ce donam, ce fac acum?

Te rugăm să ne contactezi la finantare.politica [at] asociatia-g2 [punct] ro.

Care este relația dintre Asociația G2 și partidele politice/candidații care folosesc Platforma?

Asociația facilitează procesul de donație fără a susține vreun partid politic sau candidat.

Influențează Asociația G2 felul în sunt cheltuiți banii colectați?

Nu. Asociația G2 este doar un facilitator, și nu are nicio influență asupra felului în sunt cheltuiți banii colectați. Asociația nu este în nici un fel responsabilă de cum cheltuiesc partidele politice și candidații la funcții politice banii astfel strânși.

Cât de sigură este platforma?

Asociația G2 asigură condiții maxime de securitate a datelor colectate. Întreaga sesiune pe platforma noastră se desfășoară prin protocol HTTPS, iar infrastructura noastră este securizată de Google. Mai multe detalii aici.

Am o sugestie, cum pot să v-o transmit?

Suntem deschiși la orice feedback și sugestii pe care ni le trimiți la finantare.politica [at] asociatia-g2 [punct] ro. Nu putem, totuși, să promitem că vom răspunde fiecărui mesaj.

Sunt un candidat, cum pot să ma înscriu?

Scrie-ne la contact [at] asociatia-g2 [punct] ro, lasă-ne datele tale și vom reveni cât de curând posibil.

Hai să ne cunoaștem

contact [at] asociatia-g2 [punct] ro